Panoramic Residences logo
content close arrows

Vysoké Tatry | Tatranská Lomnica | Poprad Gerlachovský štít | Kriváň | Aquapark Tatralandia | Jasná

Vysoké Tatry sú dobre dostupným pohorím, kde je značenie naozaj dôkladné, chodníky upravené a je tu dostatok informačných stredísk a materiálov. Najprístupnejšie sú od juhu, napr. z Tatranskej Štrby, odkiaľ vedie na Štrbské Pleso trať ozubnicovej železnice. Tu začína Tatranská elektrická železnica, ktorá prechádza pod celým masívom Tatier. Južným úbočím hôr sa traverzom tiahne červeno značená Tatranská magistrála, z ktorej vedie veľa odbočiek do dolín , k vrcholom či chatám. Letisko v oblasti Tatier nájdete v Poprade. Ďalšími centrami na slovenskej strane hôr sú Starý Smokovec, Tatranská Lomnica, Tatranská Polianka, mesto Vysoké Tatry a Podbanské. Na poľskej strane je hlavným turistickým centrom mesto Zakopané, prístupné po ceste i železnici.

Naša rodina pochádza z Tatier. Radi vám poradíme kam vyraziť v okolí na výlet - tipy na krátku prechádzku či vysokohorsku túru pre vás budeme mať kedykoľvek.

 

Fauna v Tatrách

Výskyt rastlín v Tatrách je ovplyvnený jednak nadmorskou výškou a ich vegetačným pásmom, jednak horninovým podložím. V alpínskom a subalpínskom pásme sa vyskytujú rastliny známe v Alpách, Pyrenejách atď. - napr. dryádka osemlupienková, horec jarný, vŕba bylinná, prilbica.

 

Flóra v Tatrách

Vzhľadom k zachovaniu rozsiahlych lesov a vyhláseniu Tatranského národného parku sa tu nachádza celý rad pôvodných živočíchov a veľkých cicavcov. Predovšetkým najväčšia slovenská šelma - medveď hnedý, ktorého na tomto území žije približne 100 kusov. Ďalšími významnými cicavcami sú rys, ktorý je považovaný za jediného prirodzeného regulátora vysokej zveri, vlk, divé prasa , kamzík vrchovský tatranský, mačka divá , kuna, jeleň, srnec, líška , jazvec, svišť vrchovský tatranský a iné. Žije tu aj množstvo hlodavcov a rôznych menších živočíchov (hraboš snežný, zajac, kuna). Vtáčiu ríšu zastupujú orol skalný, orol krikľavý, jastrab veľký, jastrab krahulec, tetrov hlucháň, tetrov holniak, bocian, výr skalný atd. Početné sú kolónie netopierov zastúpených mnohými druhmi (podkovár veľký netopier veľkouchý atď.).

Z plazov je najbežnejšia vretenica severská, jašterica živorodá, užovka. Bohaté je zastúpenie bezstavovcov, predovšetkým motýľov. Len v Nižnom Furkotskom plese žije od dôb ľadových drobný kôrovec - žiabronôžka arktická, ktorá sa vyskytuje len v jazerách severoeurópskej tundry. Ďalším endemitom je kôrovec Pentacamptus mrazeki žijúci v niekoľkých vysokotatranských plesách. Tento druh sa vyskytuje napr. aj v jazere Bajkal.

Najznámejšie tatranské rastliny pomenoval švédsky botanik Göran Wahlenberg, ktorému sme venovali tematické zameranie priamo v jednom z našich troch apartmánov.

Zdroj: Fauna & Flora v Tatrách

X
Notice: Undefined variable: wr in /www/doc/www.panoramic.sk/www/inc/weather_layout.php on line 4
1.2. 2022
weather icon from yr.no
-4 °C
0.2 mm
1.7 m/s
wind icon from yr.no
2.2. 2022
weather icon from yr.no
-1 °C
5.7 mm
2.7 m/s
wind icon from yr.no
3.2. 2022
weather icon from yr.no
-2 °C
0.1 mm
2 m/s
wind icon from yr.no
4.2. 2022
weather icon from yr.no
0 °C
0.5 mm
2.7 m/s
wind icon from yr.no
more Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
Rezervovať
 book now
X


0Rezervujte cez náš web so zľavou 10%

Ubytovanie v luxusnom horskom apartmáne, internet a parkovanie v cene! 

REZERVUJTE TERAZ