Panoramic Residences logo
content close arrows

Letná a zimná dovolenka v Tatrách

Tatranský národný park (skrátene TANAP) je najstarší z deviatich národných parkov na Slovensku. Leží v pohorí Tatier na severe Slovenska pri hraniciach s Poľskom. Na poľskej strane naň nadväzuje menší Tatrzański Park Narodowy. Tatranský národný park sa rozprestiera na ploche 738 km², jeho ochranné pásmo zaberá 307,03 km², to je spolu1045,03 km².[1] V parku je spolu vyše 600 km turistických chodníkov a 16 značených a udržiavaných cyklistických trás. Nachádzajú sa tu najvyššie štíty Slovenska, najvyššie sa vypína Gerlachovský štít (2655 m). Národný park je významný pre svoju rozmanitú faunu a flóru s mnohými endemitmi, vrátane tatranských kamzíkov a svišťov.

 

Flóra

Takmer dve tretiny parku sú zalesnené prevažne smrekom a jedľou. Najrozšírenejším stromom je smrek obyčajný , borovica lesná, borovica limba, smrekovec opadavý a borovica kosodrevina. Listnaté stromy, najmä javory, rastú predovšetkým v Belianskych Tatrách. V národnom parku rastie viac ako 1300 cievnatých rastlín, 57 z nich nerastie nikde inde iba v Karpatoch, 41 rastie len v Západných Karpatoch a 37 len v Tatrách. Významnými endemitami sú Erysimum wahlenbergii, Cochlearia tatrae, Erigeron hungaricus a ďalšie.

Fauna

V národnom parku žije 155 druhov vtákov, 42 druhov cicavcov, 8 druhov plazov a 3 druhy obojživelníkov, je domovom pre množstvo bezstavovcov. Z cicavcov tu žije napríklad medveď hnedý, svišť vrchovský tatranský, kamzík vrchovský tatranský a rys ostrovid.

Zdroj: Wikipedia

 

X
Notice: Undefined variable: wr in /www/doc/www.panoramic.sk/www/inc/weather_layout.php on line 4
1.2. 2022
weather icon from yr.no
-4 °C
0.2 mm
1.7 m/s
wind icon from yr.no
2.2. 2022
weather icon from yr.no
-1 °C
5.7 mm
2.7 m/s
wind icon from yr.no
3.2. 2022
weather icon from yr.no
-2 °C
0.1 mm
2 m/s
wind icon from yr.no
4.2. 2022
weather icon from yr.no
0 °C
0.5 mm
2.7 m/s
wind icon from yr.no
more Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
Rezervovať
 book now
X


0Rezervujte cez náš web so zľavou 10%

Ubytovanie v luxusnom horskom apartmáne, internet a parkovanie v cene! 

REZERVUJTE TERAZ