Letná a zimná dovolenka v Tatrách
Tatranský národný park (skrátene TANAP) je najstarší z deviatich národných parkov na Slovensku. Leží v pohorí Tatier na severe Slovenska pri hraniciach s Poľskom. Na poľskej strane naň nadväzuje menší Tatrzański Park Narodowy. Tatranský národný park sa rozprestiera na ploche 738 km², jeho ochranné pásmo zaberá 307,03 km², to je spolu1045,03 km².[1] V parku je spolu vyše 600 km turistických chodníkov a 16 značených a udržiavaných cyklistických trás. Nachádzajú sa tu najvyššie štíty Slovenska, najvyššie sa vypína Gerlachovský štít (2655 m). Národný park je významný pre svoju rozmanitú faunu a flóru s mnohými endemitmi, vrátane tatranských kamzíkov a svišťov.
Flóra
Takmer dve tretiny parku sú zalesnené prevažne smrekom a jedľou. Najrozšírenejším stromom je smrek obyčajný , borovica lesná, borovica limba, smrekovec opadavý a borovica kosodrevina. Listnaté stromy, najmä javory, rastú predovšetkým v Belianskych Tatrách. V národnom parku rastie viac ako 1300 cievnatých rastlín, 57 z nich nerastie nikde inde iba v Karpatoch, 41 rastie len v Západných Karpatoch a 37 len v Tatrách. Významnými endemitami sú Erysimum wahlenbergii, Cochlearia tatrae, Erigeron hungaricus a ďalšie.
Fauna
V národnom parku žije 155 druhov vtákov, 42 druhov cicavcov, 8 druhov plazov a 3 druhy obojživelníkov, je domovom pre množstvo bezstavovcov. Z cicavcov tu žije napríklad medveď hnedý, svišť vrchovský tatranský, kamzík vrchovský tatranský a rys ostrovid.
Zdroj: Wikipedia
Notice: Undefined variable: wr in /www/doc/www.panoramic.sk/www/inc/weather_layout.php on line 4